Koupit akcie

Jak nakupovat akcie?

Ve většině případů běžný soukromý investor může nakupovat akcie a jiné cenné papíry pouze prostřednictvím brokera. K tomu si u něj musíte založit brokerský účet.

Brokerský účet je speciální účet pro obchodování s cennými papíry, měnami a zbožím na burze. Broker otevírá tento účet a je profesionální účastník trhu s cennými papíry. Broker působí jako prostředník mezi soukromým investorem a burzou. Fyzická osoba podle zákona nemůže provádět obchody na burze přímo, proto dává pokyny brokerovi a ten za klienta nakupuje nebo prodává finanční aktiva. K zaúčtování těchto aktiv potřebujete účet brokera.

Jinak je proces nákupu akcií velmi jednoduchý: vložíte na brokerský účet peníze, vyberete požadované aktivum v katalogu brokera, uvedete počet akcií a kliknete na tlačítko „Koupit“. Poté jsou peníze odepsány z vašeho účtu a přichází na ně stanovený počet cenných papírů.

Nikdo nemůže přesně předpovědět nejlepší čas na nákup nebo prodej akcií nebo jiných typů cenných papírů. Každý investor se o této otázce musí rozhodnout sám.

Nejlepší radou v tomto případě je promyslet si vlastní investiční strategii a na jejím základě se rozhodovat o nákupu či prodeji aktiv.

Při vytváření investiční strategie je důležité vzít v úvahu riziko, které můžete přijmout. Jako třeba jsou výši počáteční investice, dobu, po které musíte peníze vybrat, a také vaše zkušenosti a znalosti v oblasti, kterou chcete investovat.

Existuje další způsob nákupu akcie. Koupit si hotové portfolio. Můžete si například vytvořit portfolio akcií investičních fondů a fondů ETF.

Dá se koupit i mimo burzu. Obecný mechanismus transakcí na mimoburzovním trhu se příliš neliší od standardních burzovních obchodů.

Investor zadá příkaz k nákupu nebo prodeji aktiva protistraně – obchodníkovi, brokerovi, investičnímu fondu nebo jiné právnické osobě, která vystupuje jako protistrana transakce. Obvykle lze žádost o transakci s aktivem podat kdykoliv během dne, nemusíte proto čekat na pracovní dobu burzy.

Protistrana zkontroluje podmínky příkazu a schválí nebo zamítne ho, např. v případě, že příkaz nelze provést za požadovanou cenu nebo v požadovaném objemu.

investiční strategie

Má-li protistrana uvedené aktivum, obratem je doručí investorovi. Pokud žádné aktivum neexistuje, protistrana jej nejprve koupí na trhu a teprve poté jej na žádost investora dodá.

Veškeré materiály umístěné na internetových stránkách slouží pouze pro informační účely a při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením odpovídajícího úsilí.

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové. Hodnota investice může růst i klesat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *